× Hello Holidays

Imprejurimile Bucurestiului

Bucuresti, Romania

  • 3

Cauta vacanta dorita

Alege vacanta dorita completand campurile de mai jos

Important! Anumite unitati de cazare au un minim de sedere intre 2-7 nopti.
In cazul in care cautarea dvs. nu a generat rezultate va rugam sa o refaceti pe un numar mai mare de nopti.
Camere la cerere - cu reconfirmare in max 48 de ore
Camere disponibile - cu confirmare imediata

Descrierea Hotelului

Program detaliat

Intalnire la ora 09.00 in parcarea ACADEMIEI MILITARE ROMANE (Universitatea Nationala de Aparare Carol I), plecare ora 09.15 .

Prima  vizita din programul nostru va fi la Muzeul Cotroceni.

La Cotroceni au avut loc numeroase evenimente istorice. În 1821, conducatorul revoluţiei , Tudor Vladimirescu, a hotărât să-şi aşeze tabăra aici, Cotrocenii devenind centrul revoluţiei. Revoluţia din 1848 – 1849, la sud de Carpaţi, îşi are deznodământul la Cotroceni, unde a fost citită proclamaţia Înaltei Porţi, care o condamna. Dupa citirea documentului a urmat arestarea şi încarcerarea la Cotroceni a numeroşi revoluţionari şi notabili ai Capitalei. În perioada Domnului Unirii, Alexandru Ioan Cuza, Cotrocenii devin un centru al unităţii şi modernizării României, iar palatul capătă statutul – în urma dotării şi modernizării – de reşedinţă oficială de nivel european. În 1916, s-a hotărât părăsirea neutralităţii şi alăturarea României grupului de state care formau Antanta (Franţa, Rusia, Marea Britanie). În anul 1918 la Cotroceni s-a semnat – cu Puterile Centrale – tratatul cunoscut sub numele de Pacea de la Bucureşti. Anul 1930 readuce Cotrocenii în centrul atenţiei politice prin întoarcerea lui Carol Caraiman – ex prinţul Carol. Ulterior au avut loc numeroase consilii de coroană şi conferinţe guvernamentale conduse de Carol al II-lea, dintre care s-au remarcat cele din toamna anului 1939 (când au fost dezbătute probleme importante vizând integritatea şi apărarea statului naţional, relaţiile cu vecinii, atitudinea faţă de războiul care tocmai începuse).

Cotroceni este singura reşedinţă din întreg teritoriul românesc care a cunoscut folosinţa cea mai îndelungata, de la sfârşitul secolului al XVII-lea şi pâna în prezent.

Ne indreptam catre Palatul Mogosoaia, unde poposim cateva ore pentru vizitarea intregului complex si pauza de pranz.

Complexul conține clădirea propriu-zisă, curtea acestuia cu turnul de veghe, cuhnia (bucătăria), casa de oaspeți, ghețăria și cavoul familiei Bibescu, precum și biserica „Sfântul Gheorghe” aflată lângă zidurile curții. Palatul poartă numele văduvei boierului Mogoș care deținea pământul pe care a fost construit.

Palatul Mogoșoaia a fost în posesia familiei Brâncoveanu timp de aproximativ 120 de ani, trecând apoi în proprietatea familiei Bibescu.

Deplasare catre Manastirea Tiganesti. Mănăstirea Țigănești a fost întemeiată, pe la 1725, de boierul Lupu Dencu și de răzeși din comuna Cobalca (acum Codreanca), care au construit o biserică de lemn, pentru a-i ascunde pe creștinii din apropiere de invaziile tătarilor. 

In aceeasi zona vizitam si Manastirea Pissiota - ctitorita între anii 1928-1929 de Nicolae Pissiota şi soţia sa Zoe Pissiota. Locul a fost cumparat de la familia cunoscutului general Gheorghe Angelescu. Stilul arhitectural al bisericii este cel al renasterii italiene inmanunchiat cu cel bizantin, lucru care ii da manastirii o unicitate aparte fata de alte lacase de cult.

Ultima oprire o facem la Manastirea Snagov. 
Ascunsă de păduri  şi înconjurată de apele Snagovului, Mănăstirea Snagov a fost cel mai un important centru duhovnicesc şi cultural al Ţării Româneşti, al perioadei feudale. Construită pe un loc străvechi mănăstirea reprezintă una dintre cele mai vechi aşezări monahale, din zona Bucureştiului. Prima atestare apare la 1408, dar se pare că  exista aici un mic paraclis, încă din vremea domnitorului Vladislav I (1364-1379). În 1456, Vlad Ţepeş hotărăşte ca în acest loc izolat de ape şi înconjurat de păduri, să se construiască o închisoare pentru trădători, un zid de apărare, un pod care să facă legătura cu uscatul şi un tunel de refugiu pe sub apă. Biserica aşezământului a fost rezidită de către domnitorul Neagoe Basarab, la 1521. Construită din cărămidă, în stil bizantin, cu patru turle poligonale acoperite cu ţiglă, ca şi restul acoperişului, bisericuţa este una dintre cele mai frumoase din zonă.

Seara ne intoarcem in Bucuresti in functie de trafic.

Facilitati camere

Camerele luxoase si spatioase au aer conditionat si podea cu parchet. Sunt elegant amenajate si dotate cu TV prin satelit, minibar, baie privata cu dus si cada. uscator de par, cafetiera, muzica.


Facilitati hotel

Hotelul vine in intampinarea turistilor cu numeroase servicii si facilitati, precum: 3 restaurante: Garden of Eden, restaurantul principal al complexului, serveste diverse preparate internationale, iar Temptations asigură o experientă deosebită intr-un cadru elegant. Include si o pivnită cu vinuri. Puteti asculta muzica live în timp ce savurati bauturi racoritoare la Captain's Deck. Sevicii Spa, sauna, sala de fitness, spa & centru de wellness, masaj, piscina exterioara, gradina, terase, room service, inchirieri auto, recepţie deschisa nonstop, check-in/check-out express, schimb valutar, birou de turism, camera de bagaje, serviciu de concierge, babysitting/servicii pentru copii, spalatorie, curatatorie chimica, serviciu de calcatorie, lustruire pantofi, sali de conferinta si petreceri, centru de afaceri, fax/copiator, barbier/salon de frumusete, magazin de suveniruri/cadouri, facilitati VIP în camera, pescuit, biliard, tenis de masa, windsurfing, darts, caiac, scufundari, squash, snorkelling, sala de jocuri, biblioteca, animatie seara, internet, magazine.


Localizare

Se afla pe malul Oceanului Indian, pe plaja cu nisip auriu a statiunii Beruwala, la 60km Sud fata de Colombo.

Datorita dinamicitatii domeniului disponibilitatea ofertelor se modifica de la un moment la altul. De aceea ofertele sunt valabile in limita locurilor disponibile. Agentia nu este responsabila pentru eventualele neconcordante care pot aparea intre informatiile privind tarifele si alte detalii din site si informatiile primite in agentie. In aceste cazuri vor avea prioritate, intotdeauna, informatiile primite in agentie.

Touroperatorii au, de obicei, propriile clasificari atunci cand evalueaza o unitate de cazare, daca nu exista alte prevederi. Clasificarile ce sunt afisate in acest website sunt clasificari proprii si sunt o incercare de a oferi o ghidare pentru calitatea generala a proprietatilor din oferta. Clasificarile universale ale touroperatorilor sunt, de obicei, bazate pe constatarile / feedback-ul clientilor si ale senior managerilor din tara si strainatate.

Daca este cazul, evaluarile oficiale sunt date de catre autoritatile din fiecare tara si au tendinta de a da o clasificare corecta bazata pe standardele relative din tara respectiva.

Recenzii

Recenzie adaugata cu succes!

Scrie si tu o recenzie!

Pentru a adauga o recentie trebuie sa intri in contul tau! Acceseaza butonul de mai jos pentru a intra in cont!
Intra in cont!
 
Zeci de mii de TURISTI FERICITI
CALITATEA ne defineste
SIGURANTA e prioritatea noastra
TARIFELE ne recomanda

ABONEAZA-TE
si fii la curent cu cele mai mari REDUCERI!

CE ZIC CLIENTII NOSTRI

Mulțumim hello Holidays, mulțumim.doamnei ghid Oana Popescu o personalitate mulțumim domnului șofer,pelerinajul din insula corfu sf spiridon a fost de nota 20,aștept oferte oriunde în lume cu doamna P...

Gabriel Enache, 16.12.2024 Citeste mai mult

Buna ziua.Multumim echipei dumneavoastre(soferi,ghid)care a fost alaturi de noi in pelerinajul de la Sf.Spiridon-Grecia 09-14.12.2024.Sunt niste omeni minunati,am trait o experienta minunata alaturi d...

Harmanescu Mioara, 16.12.2024 Citeste mai mult

intra in comunitatea noastra

Facebook Instagram YouTube TikTok LinkedIn
Reduceri vacante
Solicita oferta